Keystone KT-LED100HID-EX39-820-D 100W LED 400W HID 2000K HPS Color
- Buy 4 for $172.95 each and save 5%
- Premier# LOC20100WE39-K
- Keystone KT-LED100HID-EX39-820-D 100W Direct Drive LED HID Replacement
Keystone KT-LED100HID-EX39-820-D 100W LED 400W HID 2000K HPS Color
Keystone's Direct Drive HID LED lamps are designed to bypass the ballast and connect the 120-277V line voltage directly to the sockets. No ballast or external driver is required. IP64 rated, suitable for use in damp or wet locations as well as fully enclosed fixtures. The 820 version of this lamp represents a color temperature of 2000K, the ultra-warm high pressure sodium color. This wattage also available in 3000K, 4000K or 5000K. Omni-directional 360° visible light area. Active cooling technology: when internal thermal sensor is engaged, lamp power reduces to 80% of max. When sensor cools, lamp powers back up to 100%. Lamps include safety tether for additional security when installing lamp in luminaire.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 100W |
| HID Equivalent | 400W |
| Lumens | 14,600 |
| Lumens Per Watt | 146 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 2000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E39 |
| Length (M.O.L.) Inches | 10.32 |
| Diameter (Inches) | 5.12 |
| Beam Angle | 360° Visible Light Area |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | IP64 |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 140°F |
| Minimum Starting Temp | -22°F |
| Case Quantity | 16 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED100HID-EX39-820-D |
| Manufacturer Order # | KT-LED100HID-EX39-820-D |
| Premier Part # | LOC20100WE39-K |
Write your content here...