Keystone KT-LALED50PS-XA-8CSF-VDIM X-Shaped 50W CCT/Power-Select Linta Linear Architectural Fixture
- Buy 8 for $504.90 each and save 3%
- Premier# LLPXCCTPS50W-K - Keystone KT-LALED50PS-XA-8CSF-VDIM
Keystone KT-LALED50PS-XA-8CSF-VDIM 8' 80W/60W/50W CCT Select Architectural Grade Linear Fixture
Keystone Tech has come out with a feature-packed, architectural-grade linear LED fixture! Attractive direct/Indirect Lighting style that allows YOU to control where the light goes; 100% downward, 70% down/30% upward, or 50% down/50% up. Aluminum housing & internal wiring designed for modular tool-free assembly for a quick and easy install including the ability to seamlessly link fixtures for a continuous row of illumination. Color selectable between 2700K, 3000K, 3500K, 4000K or 5000K and power selectable on the fixture as well between 50W, 38W and 30W for this X-shaped version. Also available in T-shape, L-shape as well as 2', 3', 4' and 8' lengths. Numerous add-ons are available as well whether you need a Keystone SmartSafe Emergency backup to use with it or a SmartLoop Wireless occupancy sensor for further control. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty and an L70 of 100,000 hours. Each fixture includes a standard 15' aircraft mounting cable kit for suspension mount installations and options for both fixed cable grippers or adjustable cable grippers to slide along the length of the fixture.
Brochures & Cut Sheets
Keystone Linta Architectural Grade Linear LED Shaped Fixture Spec Sheet
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 3xF32T8 |
| Watts | 50W/38W/30W |
| Lumens | 6250 |
| Lumens Per Watt | 125 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | Up/Down |
| Finish | White |
| Length (M.O.L.) Inches | 30.55 |
| Height (Inches) | 3.15 |
| Width (Inches) | 30.55 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 122ºF |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-LALED50PS-XA-8CSF-VDIM |
| Premier Part # | LLPXCCTPS50W-K |