Keystone KT-LALED25PS-LA-8CSF-VDIM L-Shaped 26W CCT/Power-Select Linta Linear Architectural Fixture
- Buy 8 for $309.95 each and save 7%
- Premier# LLPLCCTPS26W-K - Keystone KT-LALED25PS-LA-8CSF-VDIM
Keystone KT-LALED25PS-LA-8CSF-VDIM L-Shaped 26W/20W/16W CCT Select Architectural Grade Linear Fixture
Keystone Tech has come out with a feature-packed, architectural-grade linear LED fixture! Attractive direct/Indirect Lighting style that allows YOU to control where the light goes; 100% downward, 70% down/30% upward, or 50% down/50% up. Aluminum housing & internal wiring designed for modular tool-free assembly for a quick and easy install including the ability to seamlessly link fixtures for a continuous row of illumination. Color selectable between 2700K, 3000K, 3500K, 4000K or 5000K and power selectable on the fixture as well between 26W, 20W and 16W for this L-shaped version. Also available in X-shape, T-shape as well as 2', 3', 4' and 8' lengths. Numerous add-ons are available as well whether you need a Keystone SmartSafe Emergency backup to use with it or a SmartLoop Wireless occupancy sensor for further control. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty and an L70 of 100,000 hours. Each fixture includes a standard 15' aircraft mounting cable kit for suspension mount installations and options for both fixed cable grippers or adjustable cable grippers to slide along the length of the fixture.
Brochures & Cut Sheets
Keystone Linta Architectural Grade Linear LED Shaped Fixture Spec Sheet
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 3xF17T8 |
| Watts | 26W/20W/16W |
| Lumens | 3250 |
| Lumens Per Watt | 125 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | Up/Down |
| Finish | White |
| Length (M.O.L.) Inches | 16.65 |
| Height (Inches) | 3.15 |
| Width (Inches) | 16.65 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 122ºF |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-LALED25PS-LA-8CSF-VDIM |
| Premier Part # | LLPLCCTPS26W-K |