Keystone KT-CWLED40-4-840-VDIM-P 4' Curved LED Wrap Fixture 40W 4000K
- Buy 4 for $109.95 each and save 8%
- Premier# LCWRAP4FT40K40W-K
- Keystone KT-CWLED40-4-840-VDIM-P
Keystone KT-CWLED40-4-840-VDIM-P 4' Curved LED Wrap Fixture 40W 4000K
Keystone’s XFit curved LED wrap fixtures are designed to deliver general purpose lighting for surface-mount ceiling applications. With their prismatic style lens, these LED fixtures provide well-dispersed light output. 0-10V dimming comes standard and they are available in 3500K, 4000K or 5000K color temps. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Compatible with Keystone Occupancy Sensors, Emergency Backup kits and 480->277V Stepdown Transformers if needed.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 80W |
| Watts | 40W |
| Lumens | 5160 |
| Lumens Per Watt | 129 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | N/A |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 46.03 |
| Height (Inches) | 3.41 |
| Width (Inches) | 9.74 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 122ºF |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-CWLED40-4-840-VDIM-P |
| Premier Part # | LCWRAP4FT40K40W-K |
Write your content here...