Keystone KT-FLED140PSHV-R4-OSF-UNV-8CSB-VDIM 140W CCT Power Select Optic Swap 277-480V LED Flood
- Buy 4 for $317.95 each and save 12%
- Premier# LFLCCTPS140WHVO/BZ-K - Keystone KT-FLED140PSHV-R4-OSF-UNV-8CSB-VDIM
Keystone KT-FLED140PSHV-R4-OSF-UNV-8CSB-VDIM 140W CCT Select 480V LED Flood
Keystone's new high-powered LED floodlights give you the punch you need to replace high output HID sources! Available with the color-select/power-select technology that allows you to choose color temp 3000K/4000K/5000K or lumen level on the fixture itself. This 140W max version delivers up to 21,000 lumens with a 160 lumens per watt rating! This version is also 277V-480V for replacing high voltage HID. Universal mounting solutions included with 2 3/8" slip fitter and trunnion mounts for these larger floodlights. Optic swap enabled for changing the spread of the fixture. Maximum efficiency with a built-in dusk-to-dawn photocell. Additional energy savings can be reaped with 0-10V dimming coming standard with a Keystone dimmable driver powering the fixture. Protected from the elements and sprinkler systems thanks to it's IP65 rating. Two housing color options - bronze or white. Heavy-duty die cast aluminum housing. Can be used either building-mounted or ground-mounted for outdoor illumination at parking areas, pathways, loading docks, display signage or any other general site lighting application. Rated for 100,000 hours and comes with a 10-year Keystone warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 277-480V |
| HID Equivalent | 400W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 140W |
| Lumens | 14,000-21,000 |
| Lumens Per Watt | 130-160 |
| CRI | 80> |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | 7H x 6V |
| Finish | Bronze |
| Length (M.O.L.) Inches | 12.35 |
| Height (Inches) | 18.34 |
| Width (Inches) | 5.58 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 122ºF |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-FLED140PSHV-R4-OSF-UNV-8CSB-VDIM |
| Premier Part # | LFLCCTPS140WHVO/BZ-K |