Keystone KT-LED12T8-36GC-840-D Direct Drive 3' 12W LED T8 4000K
- Buy 25 for $8.50 each and save 22%
- Keystone 3' Direct Drive 12W T8 LED Tube - 1/Ea
- 1500 Lumens Avg. - Cool White 4000K - 120-277V - 240° Beam Angle - Price per bulb
Keystone 3' Glass Coated LED T8 Tube 4000K - Bypass Ballast
Keystone's 3' LED T8 Tubes are made of glass construction and are designed to bypass the existing fluorescent ballast and wire directly to line voltage for added energy and maintenance savings! Environmentally friendly (no mercury) and long lasting lifespan of 50,000 hours. UL classified.
- Watts: 12
- Volts : 120-277V
- Beam Angle: 240°
- Rated Hours: 50,000
- Base Type: G13 (Medium Bi-Pin)
- Type B: Bypass Existing Fluorescent Ballast
- Lumens Avg: 1250
- Kelvin: 4000K
- CRI: >83
- Warranty: 5 years
- Manufacturer #: Keystone KT-LED12T8-36GC-840-D
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 12W |
| Fluorescent Equivalent | 25W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1500 |
| Lumens Per Watt | 125 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >83 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Single-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass Coated |
| Nominal Size | 36" |
| Length (M.O.L.) Inches | 35.19 |
| Width (Inches) | 1.10 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 240° |
| Light Emitting Area | 325° |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | DLC/UL/NSF |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED12T8-36GC-840-D |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LT83FT40K12WCG-K |
Write your content here...