Keystone KT-LED12T8-36GC-830-D 3' 12W LED T8 Tube 3000K - 1/Ea
- Buy 25 for $10.50 each and save 25%
- Buy 100 for $9.60 each and save 31%
- Keystone KT-LED12T8-36GC-830-D
- 1450 Lumens Avg. - 50,000 Hours - 120-277V - 240° Beam Angle - Price per bulb
Keystone KT-LED12T8-36GC-830-D 3' Glass Coated LED T8 Tube 3000K - Bypass Ballast
Keystone's 3' LED T8 Tubes are made of coated glass construction and are designed to bypass the existing fluorescent ballast and wire directly to line voltage for added energy and maintenance savings! Environmentally friendly (no mercury) and long lasting lifespan of 50,000 hours. UL classified.
- Watts: 12
- Volts : 120-277V
- Beam Angle: 240°
- Rated Hours: 50,000
- Base Type: G13 (Medium Bi-Pin)
- Type B: Bypass Existing Fluorescent Ballast
- Lumens Avg: 1450
- Kelvin: 3000K
- CRI: >83
- Warranty: 5 years
- Manufacturer #: Keystone KT-LED12T8-36GC-830-D
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 12W |
| Fluorescent Equivalent | 25W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1450 |
| Lumens Per Watt | 120 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >83 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Single-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass Coated |
| Nominal Size | 36" |
| Length (M.O.L.) Inches | 35.19 |
| Width (Inches) | 1.10 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 240° |
| Light Emitting Area | 325° |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | DLC/UL/NSF |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED12T8-36GC-830-D |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LT83FT30K12WCG-K |
Write your content here...