Keystone KT-LED15T8-48GC-940-D Direct Drive 4' 15W High CRI LED T8 4000K
- Buy 25 for $15.25 each and save 24%
- Buy 45 for $14.95 each and save 25%
- Buy 75 for $14.00 each and save 30%
- Buy 100 for $13.25 each and save 34%
- Buy 120 for $12.95 each and save 35%
- Buy 200 for $12.50 each and save 37%
- Buy 600 for $11.75 each and save 41%
- Premier# LT840K15W90CRI-K
- Keystone 4' High CRI LED Tube 15W 4000K
- Type B - 1625 Lumens - 50,000 Hours - 120-277V
Keystone KT-LED15T8-48GC-940-D Direct Drive 4' 15W 90 CRI LED T8 4000K
Keystone's new high CRI LED T8 tubes are the first 90+ CRI LED tubes on the market. They have a CRI of 92.2 and an R9 value of 74. Glass coated construction for added durability and a wide 325° light emitting area. Bypasses ballast for additional energy savings and lowered long-term maintenance costs. Keystone's 90 CRI LED T8 bulbs are available in 4000K and 5000K.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 15W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1625 |
| Lumens Per Watt | 108 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >90 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | N/A |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass Coated |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.15 |
| Width (Inches) | 1.10 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 240° |
| Light Emitting Area | 325° |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | NSF/UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED15T8-48GC-940-D |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LT840K15W90CRI-K |
Write your content here...