Green Creative 98488 14.5PLL/835/GL/DIR 14.5W DIRect LED PLL 3500K Replaces 36W CFL Case/6
- Premier# LPLL35K14.5W2G11/B-GC
- Green Creative 98488 14.5PLL/835/GL/DIR - Case/6
Green Creative 98488 14.5PLL/835/GL/DIR 14.5W DIRect LED PLL 3500K Replaces 36W CFL Case/6
Green Creative's DIRect line of LED PLL lamps are simple plug & play. Operates off existing instant start or rapid start ballast with no re-wiring needed. This LED PLL is suitable for use in enclosed fixtures and delivers an extra wide 310° light emitting area. This 14.5W version is available in 3500K and 4000K, delivering 1950-2000 lumens. Opaque glass lens reduces glare. Plastic film prevents glass from shattering. 16.93" 36W CFL PLL replacement. Rated for 50,000 hours with a 5-year manufacturer warranty. Dimmable with a 0-10V dimming ballast.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 14.5W |
| Fluorescent Equivalent | 36W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 2000 |
| Lumens Per Watt | 138 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 3500K |
| Kelvin | 3500K |
| Dimmable | 0-10V (Ballast Dependent) |
| Base Type | 2G11 |
| Bulb Shape | PLL |
| Wiring | N/A |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Opaque Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | 16.9375 |
| Width (Inches) | 1.69 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 160° |
| Light Emitting Area | 310° |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 14.5PLL/835/GL/DIR |
| Manufacturer Order # | 98488 |
| Premier Part # | LPLL35K14.5W2G11/B-GC |
Write your content here...