Green Creative 98259 15T8T5HEDRIVER/2CH/R 2-Lamp EXTernal LED Driver Case/6
- Buy 2 for $143.80 each and save 10%
- Buy 4 for $132.95 each and save 17%
- Buy 8 for $120.95 each and save 25%
- Green Creative 98259 15T8T5HEDRIVER/2CH/R - Case/6
Green Creative 98259 15T8T5HEDRIVER/2CH/R 2-Lamp EXTernal LED Driver Case/6
Green Creative's EXTernal LED drivers power their Type C LED T8 and T5 lamps and allow for 0-10V dimming (dimmer not included). Superior system efficiency at 158 lumens per watt along with crisp, flicker-free lighting. EXTernal drive Type C systems operate with either shunted or non-shunted sockets. This particular version is a 2-lamp LED driver that can power 1-2 Green Creative EXTernal Drive LED T8/T5 lamps.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| Input Current Max | N/A |
| Input Power Max | N/A |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Max. Current | 0.31 |
| Power Factor | >0.9 |
| THD Max | <20% |
| Output Current | 0.3 * 2 |
| Output Voltage | 30-48VDC |
| Output Power | N/A |
| Efficiency | >.9% |
| Case Style | N/A |
| Dimmable | 0-10V |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.5 |
| Width (Inches) | 1.31 |
| Height (Inches) | 1.19 |
| Maximum Temp | 194°F |
| Minimum Starting Temp | -20°F |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 15T8T5HEDRIVER/2CH/R |
| Manufacturer Order # | 98259 |
| Premier Part # | 98259 |
Write your content here...