GE 92013 LED36T8/DR/D4L Lightech Dimming Driver 4' LED T5 4-lamp Case/10
- Buy 4 for $659.95 each and save 15%
- GE 92013 LED36T8/DR/D4L - Case/10
GE 92013 LED36T8/DR/D4L Lightech Dimming Driver 4' LED T5 4-lamp
GE Lightech External Dimming Driver for GE 4' Type C LED T5 lamps. GE 92013 operates four 4' LED T5 lamps and is capable of functioning with a 0-10V dimmer to allow for dimming with the Type C LED T5 lamps.
Brochures & Cut Sheets
| Volts | 120-277V |
|---|---|
| Input Current Max | 0.42A @ 120V |
| Input Power Max | 144 |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Max. Current | N/A |
| Power Factor | >0.9 |
| THD Max | N/A |
| Output Current | 1.06*4 |
| Output Voltage | 27-33V |
| Output Power | N/A |
| Efficiency | >.9% |
| Case Style | N/A |
| Dimmable | 0-10V |
| Length (M.O.L.) Inches | 16.75 |
| Width (Inches) | 2 |
| Height (Inches) | 1.25 |
| Maximum Temp | 104°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED36T8/DR/D4L |
| Manufacturer Order # | 92013 |
| Premier Part # | 92013 |
Write your content here...