Green Creative 98210 25PAR38HO/930NF25/277V 25W LED PAR38 25° 3000K
- Buy 12 for $77.95 each and save 6%
- Premier# LP3830KNFL25W277V-GC
- Green Creative 98210 25PAR38HO/930NF25/277V
Green Creative 98210 25PAR38HO/930NF25/277V 25W LED PAR38 25° 3000K
Green Creative now has 25W 2500 lumen LED PAR38 lamps which are able to replace 250W incandescents and halogens, or low watt HID lamps (70W). These LED PAR38 lamps are damp rated and 120-277V. Not compatible with ballasts - if using to replace an HID, you will need to bypass the ballast. Available in 2700K, 3000K and 4000K color temps, and 25 Degree Narrow Flood and 40 Degree Flood (2700K is 25 Degree only). Energy Star rated. High CRI of 92 for exceptional color rendering.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 25W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 250W |
| Halogen Equivalent | 250W |
| Lumens | 2500 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 92 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.14 |
| Diameter (Inches) | 4.71 |
| Beam Angle | 25° Narrow Flood |
| CBCP | 10,000 |
| Power Factor | >0.9 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 95°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 25PAR38HO/930NF25/277V |
| Manufacturer Order # | 98210 |
| Premier Part # | LP3830KNFL25W277V-GC |
Write your content here...