Green Creative 97833 15T8/4F/840/DIR Type A 4' 15W DIRect LED T8
- Premier# LT840K15W/IS/PS-GC
- Green Creative 97833 15T8/4F/840/DIR Type A 4' 15W DIRect LED T8
Green Creative 97833 15T8/4F/840/DIR Type A 4' 15W DIRect LED T8
Ballast-compatible 4' LED T8 lamps from Green Creative! Overstock and on sale. 15W replaces 32W and runs on existing ballast if compatible.
| Watts | 15W |
|---|---|
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | N/A |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | G13 |
| Wiring | Single/Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 15T8/4F/840/DIR |
| Manufacturer Order # | 97833 |
| Premier Part # | LT840K15W/IS/PS-GC |
Write your content here...