Green Creative 57918 11PLV/930/DIR 11W Vertical 4-Pin Type A LED PL 3000K
- Premier# LPL30K11WCRI-VERT-B-GC
- Green Creative 57918 90 CRI 3000K Vertical LED PL
Green Creative 57918 11PLV/930/DIR 11W Vertical 4-Pin Type A LED PL 3000K
Enjoy exceptional lighting with this 90 CRI LED PL from Green Creative. This 4-pin LED PL lamp uses Plug & Play Direct technology to operate on the existing ballast for an easy installation. Vertical orientation and 3000K color temperature. Dimmable on 0-10V circuits. Compatible with most ballasts but check the ballast compatibility guide below to ensure this lamp will work on your existing ballast and/or emergency system.
Brochures & Cut Sheets
Green Creative 90CRI Vertical LED PL Spec Sheet
Green Creative 90CRI Vertical LED PL Ballast Compatibility Guide
| Watts | 11W |
|---|---|
| CFL Equivalent | 26W |
| Lamp Type | 4-Pin LED PL |
| Lumens | 920 |
| Lumens Per Watt | 84 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 90 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Base Type | G24q/GX24q |
| Beam Angle | 120° |
| Orientation | Vertical |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.2 |
| Width (Inches) | 3.54 |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 11PLV/930/DIR |
| Manufacturer Order # | 57918 |
| Premier Part # | LPL30K11WCRI-VERT-B-GC |
Write your content here...