Green Creative 57917 10PLV/840/DIR 10W Vertical 4-Pin Type A LED PL 4000K
- Premier# LPL40K10WG24VERT/B-GC
- Green Creative 57917 Type A Vertical LED PL 4000K
Green Creative 57917 10PLV/840/DIR 10W Vertical 4-Pin Type A LED PL 4000K
TITANIUM LED SERIES PL V lamps are designed for demanding commercial applications. This 4-pin LED PL lamp uses Plug & Play Direct technology to operate on the existing ballast for an easy installation. Vertical orientation and 4000K color temperature. Available in other color temperatures as well as 90 CRI option. Dimmable on 0-10V circuits. This lamps features ballast output control technology which allows for optimal performance on lower powered ballasts. Compatible with most ballasts but check the ballast compatibility guide below to ensure this lamp will work on your existing ballast and/or emergency system.
Brochures & Cut Sheets
Green Creative Direct 10W Vertical LED PL Spec Sheet
Green Creative Direct 10W Vertical LED PL Install Guide
Green Creative Direct 10W Vertical LED PL Ballast Compatibility List
| Watts | 10W |
|---|---|
| CFL Equivalent | 26W |
| Lamp Type | 4-Pin LED PL |
| Lumens | 1020 |
| Lumens Per Watt | 102 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Base Type | G24q/GX24q |
| Beam Angle | 120° |
| Orientation | Vertical |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.2 |
| Width (Inches) | 3.54 |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 10PLV/840/DIR |
| Manufacturer Order # | 57917 |
| Premier Part # | LPL40K10WG24VERT/B-GC |