Green Creative 57898 5.5PLH/840/DIR 5.5W Horizontal 4-Pin LED PL 4000K
- Premier# LPL40K5.5WHOR/B-GC
- Green Creative 57898 4000K Type A Horizontal LED PL
Green Creative 57898 5.5PLH/840/DIR 5.5W Horizontal 4-Pin LED PL 4000K
This 4-pin LED PL lamp uses Plug & Play Direct technology to operate on the existing ballast for an easy installation. 5.5W version replaces 13-18W CFL 4-pin lamps. Horizontal orientation and available in 2700K, 3000K, 3500K, and 4000K color temperature. The base of the lamp can be rotated 310° to fit any socket configuration. Dimmable on 0-10V circuits. Compatible with most ballasts but check the ballast compatibility guide below to ensure this lamp will work on your existing ballast and/or emergency system.
Brochures & Cut Sheets
Green Creative 5.5W Type A Horizontal LED PL Spec Sheet
Green Creative 5.5W Type A Horizontal LED PL Install Guide
Green Creative 5.5W Type A Horizontal LED PL Ballast Compatibility List
| Watts | 5.5W |
|---|---|
| CFL Equivalent | 13W-18W |
| Lamp Type | 4-Pin LED PL |
| Lumens | 560 |
| Lumens Per Watt | 102 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Base Type | G24q/GX24q |
| Beam Angle | 110° |
| Orientation | Horizontal |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.35 |
| Width (Inches) | 1.34 |
| Height (Inches) | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 5.5PLH/840/DIR |
| Manufacturer Order # | 57898 |
| Premier Part # | LPL40K5.5WHOR/B-GC |
Write your content here...