Green Creative 57863 4" LED Commercial Downlight 2700K 3-Light Levels - 1/Ea
- Premier# NLED0545 - Green Creative 57863
- 14CDLA4/827/277V 4" 120-277V Non-Dimmable 2700K LED Recessed Can
Green Creative 14CDLA4/827/277V 57863 - 120-277V LED Recessed Downlight
Designed for retrofit or new construction. Universal housing compatibility with spring-action housing clips for easy-fit installation. Adjustable lumen output - three different light levels. Universal voltage 120-277V. Available in 2700K, 3000K, 3500K, and 4000K.
Brochures & Cut Sheets
Green Creative 4" Adjustable Lumens LED Downlight Spec Sheet
| Watts | 6W/9W/14W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | N/A |
| Lumens | 465/650/930 |
| Lumens Per Watt | 78/72/66 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | No |
| Base Type | Direct-Wire |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.48 |
| Diameter (Inches) | 5.91 |
| Beam Angle | 110° |
| Rated Hours | 40,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 4 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 14CDLA4/827/277V |
| Manufacturer Order # | 57863 |
| Premier Part # | NLED0545 |
Write your content here...