Green Creative 38777 12T8/3F/840/UEB/BABA 12W 3' 4000K BABA USA-Made Double-Ended LED T8 Case/25
- Buy 2 for $504.95 each and save 4%
- Premier# LT83FT40K12WUSA-GC
- Green Creative 12T8/3F/840/UEB/BABA 38777 USA-Made BABA LED T8
Green Creative 38777 12T8/3F/840/UEB/BABA 12W 3' 4000K BABA Ballast Bypass LED T8 Case/25
Green Creative has you covered with USA-made LED products! New BABA UEB LED T8 lamps that are installed in ballast-bypass mode in either single or double-end wiring. This makes it a cinch to replace existing fluorescents or even early gen LED T8 lamps. Made on demand in the USA with a lead time of 1-2 weeks. Constructed of shatter-resistant plastic for maximized durability. Operates off an internal driver, allowing it to function without a ballast (also known as Type B mode). 4000K color temp. This version is a 3' LED T8 that delivers 1600 lumens on 12W. Also available in 2' or 4' lengths. Sold by the case of 25 for shipping purposes. Rated for 60,000 hours with a 5 year manufacturer warranty (10 year warranty options available). Environmentally friendly - no mercury.
| Shipping Speed | Usually ships in 1-2 weeks |
|---|---|
| Manufacturer | Green Creative |
| Watts | 12W |
| Fluorescent Equivalent | 25W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1600 |
| Lumens Per Watt | 133 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | ELV Dimming |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Single/Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Plastic |
| Nominal Size | 36" |
| Length (M.O.L.) Inches | 36.75 |
| Width (Inches) | 1.1875 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 220° |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 60,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | Made-in-USA |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 12T8/3F/840/UEB/BABA |
| Manufacturer Order # | 38777 |
| Premier Part # | LT83FT40K12WUSA-GC |