Green Creative 38346 9A19/9CCTS/277V 9W 120-277V CCT Selectable LED A19 E26 27K/30K/35K/40K/50K Case/12
- Buy 4 for $87.95 each and save 7%
- Premier# LA19CCT9W277V-GC
- Green Creative 38346 9A19/9CCTS/277V 277V LED A19 CCT Select
Green Creative 38346 9A19/9CCTS/277V 9W 120-277V LED A19 E26 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K 92 CRI
Green Creative has developed an LED A19 that is color selectable for making it easy to replace incandescents and match the color needed! Choose between 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K on the lamp itself. Delivers 800 lumens on 9W for replacing 60W incandescents. Tremendous color-rendering with a 92 CRI and 50 R9 value. This is the non-dimmable version in 120-277V. Enclosed rated. E26 medium base.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 9W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | 800 |
| Lumens Per Watt | 89 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 92 |
| R9 | 50 |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.625 |
| Diameter (Inches) | 2.375 |
| Beam Angle | 230° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | 9A19/9CCTS/277V |
| Manufacturer Order # | 38346 |
| Premier Part # | LA19CCT9W277V-GC |
Write your content here...