Green Creative 37410 15T8/4F/8CCTS/EM CCT Select Type B Emergency LED T8
- Buy 25 for $88.95 each and save 18%
- Premier# LT8CCT15WEM-GC
- Green Creative 37410 15T8/4F/8CCTS/EM CCT Select Type B Emergency LED T8
Green Creative 37410 15T8/4F/8CCTS/EM CCT Select Type B Emergency LED T8
Green Creative has set the bar high for emergency LED tubes! This EM tube they have developed is CCT selectable, allowing the user to change between 3500K, 4000K and 5000K on the lamp itself. Double-end wiring, ballast bypass install method. Built-in Lithium battery produces 600 lumens for 90 minutes of constant power in emergency mode. 24 hour recharge time to restore the battery if it is depleted. Continuous self-testing in standard and emergency mode. Built with plastic/aluminum housing to eliminate breakage which is common with shipping glass LED tubes. Suitable for use in enclosed fixtures. Save money by ordering by the case of 25 although Green Creative will ship partial cases if needed.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 15W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1900-2000 |
| Lumens Per Watt | 127-133 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Base Type | G13 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Plastic |
| Length (M.O.L.) Inches | 47-3/16 |
| Width (Inches) | 1-1/16 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 140° |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | 0°C |
| Certifications | ETL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 15T8/4F/8CCTS/EM |
| Manufacturer Order # | 37410 |
| Premier Part # | LT8CCT15WEM-GC |
Write your content here...