Green Creative 37104 6.5FC35DIM/920 6.5W Clear LED Crystal C35 2000K 40W Equiv Case/6
- Buy 2 for $106.95 each and save 14%
- Buy 4 for $97.95 each and save 22%
- Buy 8 for $87.95 each and save 30%
- Premier# LC3520K6.5W/C-GC
- Green Creative 6.5FC35DIM/920 37104 - 40W Equivalent Filament LED C35
Green Creative 37104 6.5FC35DIM/920 Clear LED C35 Crystal Case/6
Green Creative's DECO line has a new look! Clear, amber and smoky styles of decorative LED lights to transform your space. Available in ST19, G40, G25, A50, G53, R32 and C35 crystal sizes. Wet rated. Designed to replace 40W sources. Available in Amber color temps like 1800K, 2000K or 2100K as well as the smoky option being 4000K. All options dim to zero, are rated for 25,000 hours and come with a 3 year warranty. This version is a C35 LED crystal in 2000K amber color and 6.5W 500 lumens. Sold by the case of 6.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 6.5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 500 |
| Lumens Per Watt | 77 |
| Volts | 120V |
| CRI | 92 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2000K |
| Kelvin | 2000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | C35 |
| Lamp Type | Crystal |
| Length (M.O.L.) Inches | 8.06 |
| Diameter (Inches) | 4.31 |
| Beam Angle | 330° Omnidirectional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -13°F |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | 6.5FC35DIM/920 |
| Manufacturer Order # | 37104 |
| Premier Part # | LC3520K6.5W/C-GC |
Write your content here...