Green Creative 37103 4.5FSG40DIM/820/DL 4.5W Clear Dual Layer LED G40 2000K 40W Equiv Case/6
- Buy 2 for $192.75 each and save 7%
- Buy 4 for $178.95 each and save 14%
- Buy 8 for $164.95 each and save 21%
- Premier# LG402X20K4.5W/C-GC
- Green Creative 4.5FSG40DIM/820/DL 37103 - 40W Equivalent Filament LED G40
Green Creative 37103 4.5FSG40DIM/820/DL Clear Filament LED G40 Case/6
Green Creative's DECO line has a new look! Clear, amber and smoky styles of decorative LED lights to transform your space. Available in ST19, G40, G25, A50 and G63 sizes. Wet and enclosed rated. Designed to replace 25W-40W sources. Available in Amber color temps like 1800K, 2000K or 2100K as well as the smoky option being 4000K. All options dim to zero, are rated for 25,000 hours and come with a 3 year warranty. This version is a dual-layered LED G40 globe in 2000K amber color and 4.5W 250 lumens. Sold by the case of 6.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 4.5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 250 |
| Lumens Per Watt | 56 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2000K |
| Kelvin | 2000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | G40 |
| Lamp Type | Deco |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.81 |
| Diameter (Inches) | 4.88 |
| Beam Angle | 330° Omnidirectional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -13°F |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | 4.5FSG40DIM/820/DL |
| Manufacturer Order # | 37103 |
| Premier Part # | LG402X20K4.5W/C-GC |
Write your content here...