Green Creative 36985 17PLL/840/BYP/R 17W LED PLL 4000K Replaces 40W CFL
- Buy 30 for $26.50 each and save 7%
- Buy 60 for $24.50 each and save 14%
- Premier# LPLL40K17W2G11/G2-GC
- Green Creative 36985 17PLL/840/BYP/R
Green Creative 36985 17PLL/840/BYP/R 17W LED PLL 40K Replaces 40W CFL
Green Creative now has a ballast bypass LED PLL lamp for replacing 40W CFL PLLs. Integral driver allows it to connect directly to 120-277V. This LED PLL is suitable for use in enclosed fixtures and delivers a wide 280° light emitting area. Green Creative's BYP LED PLL series is available in 3500K or 4000K (3000K also an option for 17W). Plastic film prevents glass from shattering. Opaque glass eliminates pixilation and reduces glare. Rated for 50,000 hours with a 5-year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 17W |
| Fluorescent Equivalent | 40W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 2200 |
| Lumens Per Watt | 129 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | 2G11 |
| Bulb Shape | PLL |
| Wiring | N/A |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Opaque Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | 22.5 |
| Width (Inches) | 1.69 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 160° |
| Light Emitting Area | 280° |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 95°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | DLC |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 17PLL/840/BYP/R |
| Manufacturer Order # | 36985 |
| Premier Part # | LPLL40K17W2G11/G2-GC |
Write your content here...