Green Creative 36778 13PLL/835/GL/DIR/R 13W DIRect LED PLL 3500K Replaces 40W CFL Case/6
- Premier# LPLL35K13W2G11/B2-GC
- Green Creative 36778 13PLL/835/GL/DIR/R - Case/6
Green Creative 36778 13PLL/835/GL/DIR/R 13W DIRect LED PLL 3500K Replaces 40W CFL Case/6
Green Creative's DIRect line of LED PLL lamps are simple plug & play. Operates off existing instant start or rapid start ballast with no re-wiring needed. This LED PLL is suitable for use in enclosed fixtures and delivers an extra wide 310° light emitting area. Available in 3000K, 3500K and 4000K color temps. Opaque glass lens reduces glare. Plastic film prevents glass from shattering. 22.5" 40W CFL PLL replacement. Rated for 50,000 hours with a 5-year manufacturer warranty. Dimmable with a 0-10V dimming ballast.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 13W |
| Fluorescent Equivalent | 40W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 2000 |
| Lumens Per Watt | 154 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 3500K |
| Kelvin | 3500K |
| Dimmable | 0-10V (Ballast Dependent) |
| Base Type | 2G11 |
| Bulb Shape | PLL |
| Wiring | N/A |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Opaque Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | 22.5 |
| Width (Inches) | 1.69 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 160° |
| Light Emitting Area | 310° |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL/DLC |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 13PLL/835/GL/DIR/R |
| Manufacturer Order # | 36778 |
| Premier Part # | LPLL35K13W2G11/B2-GC |
Write your content here...