Green Creative 36627 3.5PLS/827/HYB/G23/R 3.5W 2-Pin G23 Hybrid LED PLS Case/6
- Buy 4 for $89.95 each and save 10%
- Buy 84 for $69.55 each and save 30%
- Premier# LPL27K3.5WCOMBO-GC
- Green Creative 3.5PLS/827/HRB/G23/R 36627 3.5W 2-Pin G23 Hybrid LED PLS
Green Creative 3.5PLS/827/HRB/G23/R 36627 3.5W 2-Pin G23 Hybrid LED PLS
Green Creative was the first with the hybrid LED PLS lamp for replacing tiny G23 base CFL lamps, and they have perfected this lamp over the years. Works on existing ballasts and can bypass the ballast and wire direct. Replaces 5W-9W CFL lamps with this 3.5W LED. Available in various colors, from 2700K up to 4000K. Non-Dimmable. Rated for 50,000 hours
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 3.5W |
| CFL Equivalent | 5W-9W |
| Lamp Type | 2-Pin LED PL |
| Lumens | 325 |
| Lumens Per Watt | 93 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G23 |
| Beam Angle | 120° |
| Orientation | Universal |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.3125 |
| Width (Inches) | 1.25 |
| Height (Inches) | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 3.5PLS/827/HYB/G23/R |
| Manufacturer Order # | 36627 |
| Premier Part # | LPL27K3.5WCOMBO-GC |
Write your content here...