Green Creative 30PAR38HODIM/930NF25/277V 35528 30W LED PAR38 25° 3000K
- Buy 24 for $75.95 each and save 24%
- Premier# LP3830KNFL30W/CRI-GC
- Green Creative 30PAR38HODIM/930NF25/277V 35528 30W LED PAR38 25° 3000K
Green Creative 30PAR38HODIM/930NF25/277V 35528 30W LED PAR38 25° 3000K
Green Creative continues to churn out high quality lamps with unique features. They now have a 30W dimmable LED PAR38 that can run on 120-277V! On top of that these lamps boast a 92 CRI for high-end color rendering which is very rare to find with a high output PAR like this. Available in 2700K, 3000K, 3500K and 4000K color temps with beam spreads of 25 Degree Narrow Flood or 40 Degree Flood. Flicker-free lighting effect reduces visual fatigue. Designed to replace up to 250W halogens. Suitable for damp locations, not suitable for use in enclosed fixtures. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 30W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 250W |
| Halogen Equivalent | 250W |
| Lumens | 2800 |
| Lumens Per Watt | 93 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 92 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.25 |
| Diameter (Inches) | 4.75 |
| Beam Angle | 25° Narrow Flood |
| CBCP | 11,760 |
| Power Factor | 0.9 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 30PAR38HODIM/930NF25/277V |
| Manufacturer Order # | 35528 |
| Premier Part # | LP3830KNFL30W/CRI-GC |
Write your content here...