Green Creative 16291 12.5PAR30G4DIM/927FL40/GU24/B GU24 LED PAR30 27K
- Buy 60 for $11.33 each and save 22%
- Premier# LP3027KFL12.5WB/GU24-GC
- Green Creative GU24 Base LED PAR30 2700K 40°
Green Creative 16291 12.5PAR30G4DIM/927FL40/GU24/B GU24 LED PAR30 27K
| Watts | 12.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | N/A |
| Halogen Equivalent | 75W |
| Lumens | 815 |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | GU24 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.72 |
| Diameter (Inches) | 3.74 |
| Beam Angle | 40° Flood |
| CBCP | N/A |
| Power Factor | N/A |
| Rated Hours | 40,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 12.5PAR30G4DIM/927FL40/GU24/B |
| Manufacturer Order # | 16291 |
| Premier Part # | LP3027KFL12.5WB/GU24-GC |
Write your content here...