GE Arize Element L1000 LED Horticultural System 3.5 µmol/J 1000W HPS Replacement
- GE Arize Element L1000 LED Horticulture System
- 600W LED Horticulture Fixture up to 3.5 µmol/J and 1800+ PPF µmol/S
GE Arize Element L1000 LED Horticultural System 3.5 µmol/J 1000W HPS Replacement
GE's Arize Element L1000 LED Horticulture Fixture leads it's class in efficiency and power. Produces the same light output as a 1000W HPS fixture using only 40% of the energy. Available in multiple color spectrums and power configurations with PPF µmol/s ranging from 623 up to 1827. 2.6 to 3.5 µmol/J make it the most efficient LED grow light on the market. Tailored light spectrums tested to maximize crop quality and yield compared to HPS counterparts. Modular design and universal installation options to get you growing faster. 120-277V standard with 347-480V optional. L90 of 36,000 hours with a 5 year system warranty. IP66 rated for wet applications. 120 Degree Beam Spread with 0-10V dimming optional.
Brochures & Cut Sheets
| HID Equivalent | 1000W |
|---|---|
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | ~600W |
| Lumens | N/A |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120-277V or 347-480V |
| Frequency | N/A |
| CRI | N/A |
| Color Temperature | See Spec Sheet for Spectra Options |
| PPF | 612-1827 umol/s |
| QE / Fixture | 2.6-3.5 umol/J |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | 120° |
| Finish | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 44.67 |
| Height (Inches) | 3.50 |
| Width (Inches) | 6.70 |
| Wet/Damp Rated | IP66 |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Temperature | 0°C |
| Power Source | Power Supply |
| Rated Hours | L90 > 36,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | GEHTL (varies based on configuration) |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | N/A |
Write your content here...