GE Albeo ABV3 ABV3524T571DQVSTKQW LED Highbay 480V 24,000 Lumens
- GE Albeo ABV3 ABV3524T571DQVSTKQW
GE Albeo ABV3 ABV3524T571DQVSTKQW LED Highbay 480V 24,000 Lumens
The GE Albeo ABV3 is the premium LED highbay; packed with features and GE's industry-leading efficacy at 200+ lumens per watt. This particular SKU ABV3524T571DQVSTKQW is a 480V, 24,000 lumen 5000K 120° LED Highbay with standard mounting (no hardware included).
Brochures & Cut Sheets
| Volts | 480V |
|---|---|
| HID Equivalent | 400W-500W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 139W |
| Lumens | 24,000 |
| Lumens Per Watt | 173 |
| CRI | 70+ |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | 120° |
| Finish | White |
| Length (M.O.L.) Inches | 15.58 |
| Height (Inches) | 3.60 |
| Width (Inches) | 13.75 |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 55°C |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | ABV3524T571DQVSTKQW |
Write your content here...