GE 93323642 LEDT5/LC/G/4/8SC 4' Type C LED T5 LumenChoice 3500K/4000K/5000K Case/20
- Buy 4 for $334.95 each and save 6%
- Buy 8 for $319.95 each and save 10%
- Buy 20 for $289.99 each and save 18%
- Premier# LT5CCTLCG/C-GE
- GE 93323642 LEDT5/LC/G/4/8SC 4' Type C LED T5 LumenChoice 3500K/4000K/5000K - 20/Case
GE 93323642 LEDT5/LC/G/4/8SC 4' Type C LED T5 LumenChoice 3500K/4000K/5000K Case/20
The latest Type C LED T5 lamps from GE Current are now color-selectable! Choose between 3500K, 4000K, and 5000K color temps on the lamp itself. You can also use these LED T5 lamps as a T5HO and T5HE replacement because the new GE selectable LED drivers that you use to power these lamps allow you to change to 5 different wattage levels. Glass design for a wide spread. New CCT LumenChoice LED T5 available in 2', 3' and 4'. 120-277V. 0-10V dimmable (0-10V dimmer not included). Open or enclosed fixtures with ambient operating temps of -4°F to 113°F. 7-year limited manufacturer warranty and rated for 70,000 hours. For shipping purposes, must be ordered in cases of 20.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | Driver-dependent |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | Driver-dependent |
| Lumens Per Watt | Driver-dependent |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Base Type | G5 |
| Bulb Shape | T5 |
| Wiring | N/A |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 46 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | 270° |
| Driver | External |
| Rated Hours | 70,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 20 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LEDT5/LC/G/4/8SC |
| Manufacturer Order # | 93323642 |
| Premier Part # | LT5CCTLCG/C-GE |
Write your content here...