GE LED/LC/ED37/750/208-277 93321820 200W/325W/450W LED 400W-1000W HID ED37 EX39 208-277V 5000K
- Buy 3 for $444.95 each and save 6%
- Buy 6 for $424.95 each and save 11%
- Buy 24 for $398.95 each and save 16%
- Buy 48 for $374.95 each and save 21%
- Premier# LOC50PS450WED37208-G
- GE 93321820 LED/LC/ED37/750/208-277
GE LED/LC/ED37/750/208-277 93321820 200W/325W/450W LED 400W-1000W HID Replacement EX39 Base 5000K 208-277V
GE now has a 208-277V version of their LumenChoice 450W LED HID replacement. Their previous version was 277-480V only. This GE LED Cob has a selectable wattage feature for choosing between 200W/325W/450W, reaching 35,000-68,000 lumens. has just put out an HID LED replacement bulb is power selectable between 200W/325W/450W, allowing these to retrofit HID source from 400W to 750W or 1000W. Available in 4000K or 5000K color temps. ED37 ANSI size with an EX39 base. Despite adding this power-selectable technology to their LED HID replacement bulbs, GE did not sacrifice on matching the LED's size to the ED37 HID ANSI equivalent. This ensures it will fit when replacing comparable HID sources. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Rated for open or enclosed fixtures. Can be used up to 50°C and down to -40°C
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 200W/325W/450W |
| HID Equivalent | 400W/750W/1000W |
| Lumens | 35,000/53,500/68,000 |
| Lumens Per Watt | 151-175 |
| Volts | 208-277V |
| CRI | >70 |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 (Includes E26 medium adapter) |
| Bulb Shape | ED37 |
| Length (M.O.L.) Inches | 11.3 |
| Diameter (Inches) | 5.6 |
| Beam Angle | Omnidirectional |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 50°C |
| Minimum Starting Temp | -40°C |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED/LC/ED37/750/208-277 |
| Manufacturer Order # | 93321820 |
| Premier Part # | LOC50PS450WED37208-G |