GE 93319135 LED14ABT8/G4/8SC Type A+B CCT Selectable 14W 4' LED T8 Case/20
- Buy 2 for $198.95 each and save 7%
- Buy 4 for $189.95 each and save 11%
- Buy 8 for $175.95 each and save 18%
- Premier# LT8CCT14WGCOMBO-GE
- GE LED14ABT8/G4/8SC 93319135
GE 93319135 LED14ABT8/G4/8SC Type AB SpectraChoice 4' 14W LED T8 Case/20
If you are converting linear fluorescent to LED T8 and are unsure of if you want to re-use the ballast or bypass it, this GE Type A+B lamp is a great option. Type A+B means it can work with a compatible ballast or you can bypass the ballast and wire direct. This lamp also comes with SpectraChoice technology which means each lamp has a switch for choosing between 3000K, 3500K, 4000K or 5000K color temps. Installed via double-end wired in ballast bypass applications. Delivers 2000-2050 lumens on 14.5W in line voltage/ballast bypass mode. Lumens/wattage will vary in Type A mode based on the ballast you are using. Glass construction for a wider spread. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Sold by the case of 20.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 14.5W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 2000-2050 |
| Lumens Per Watt | 138-141 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 20 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED14ABT8/G4/8SC |
| Manufacturer Order # | 93319135 |
| Premier Part # | LT8CCT14WGCOMBO-GE |
Write your content here...