GE 93319131 LEDLCBDT5/G3/8SC/120-347 LumenChoice SpectraChoice 3' LED T5 Case/20
- Buy 2 for $298.95 each and save 6%
- Buy 4 for $284.95 each and save 11%
- Buy 8 for $254.95 each and save 20%
- Premier# LT53FTCCTPS18WG-GE
- GE LEDLCBDT5/G3/8SC/120-347 93319131
GE 93319131 LEDLCBDT5/G3/8SC/120-347 SpectraChoice/LumenChoice 3' LED T5 Case/20
GE's selectable line of linear LED lamps continues to grow! They now have SpectraChoice/LumenChoice LED T5 lamps in 4', 3' and 2'. SpectraChoice allows you to choose 3000K, 3500K, 4000K and 5000K on the lamp itself while LumenChoice lets you choose three different light levels for each lamp. This allows these lamps to be a T5HO and T5HE replacement! This 3' version has a power-select switch, so you can choose between 11.5W 1700 lumens to 14.5W 2100 lumens or 18W 2500 lumens. These lamps install via double-end wiring after bypassing the ballast and wiring direct (Type B install). Glass construction with a G5 mini bi-pin base. Operates off 120-347V. Listed nominally as 36" but all T5 lamps are a bit shorter so true length is 34". Sold by the case of 20.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 11.5W/14.5W/18W |
| Fluorescent Equivalent | 25W-45W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1600-2500 |
| Lumens Per Watt | 139-148 |
| Volts | 120-347V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G5 |
| Bulb Shape | T5 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 36" |
| Length (M.O.L.) Inches | 34 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 20 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LEDLCBDT5/G3/8SC/120-347 |
| Manufacturer Order # | 93319131 |
| Premier Part # | LT53FTCCTPS18WG-GE |