GE 93319048 LED14BDT8/G3/R17d/8SC/SGN 36" Type B SpectraChoice Signage LED T8 14W 3500K-6500K Case/10
- Buy 2 for $148.95 each and save 12%
- Buy 4 for $136.95 each and save 19%
- Buy 8 for $130.50 each and save 23%
- Premier# LT83FTCCT14WSIGN-GE
- GE LED14BDT8/G3/R17d/8SC/SGN 93319048
GE 93319048 LED14BDT8/G3/R17d/8SC/SGN Color-Select Type B 36" Signage LED T8 14W 3500K-6500K Case of 10
These Signage LED T8 tubes from GE Current are designed specifically to replace the HO fluorescents that you see in signs, such as an F84T12HO/D, F72T12HO, etc. These come with a rotating end cap for directing the light wherever it is needed. These have the same R17d HO ends that a fluorescent HO lamp would have. Simply bypass the ballast and connect the wire direct to the sockets to power these lamps. Be sure to take advantage of the SpectraChoice technology which allows you to choose between 3500K, 4000K, 5000K and 6500K color temps on the lamp itself (default is 6500K). This version delivers 1800-1900 lumens on 14W. Nominally listed at 36" but true length is around 33.91" as is standard of HO tubes being a bit shorter than their listed length. Replaces F36T12HO / F36T8HO lamps in signs. Double-end wiring ballast bypass style. 120-347V universal voltage. Sold by the case of 10.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 14W |
| Fluorescent Equivalent | 45W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1800-1900 |
| Lumens Per Watt | 129-136 |
| Volts | 120-347V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K/6500K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K/6500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | R17d |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 36" |
| Length (M.O.L.) Inches | 33.91 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 55°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED14BDT8/G3/R17d/8SC/SGN |
| Manufacturer Order # | 93319048 |
| Premier Part # | LT83FTCCT14WSIGN-GE |