GE 93319024 LED35BDT8/G7/R17d/8SC/120-347 84" Type B SpectraChoice LED T8 35W 3500K-6500K Case/10
- Buy 2 for $281.95 each and save 7%
- Buy 4 for $266.95 each and save 12%
- Buy 8 for $249.95 each and save 18%
- Premier# LT87FTCCT35WR17D-GE
- GE LED35BDT8/G7/R17d/8SC/120-347 93319024
GE 93319024 LED35BDT8/G7/R17d/8SC/120-347 Color-Select R17d HO Type B 7' LED T8 35W 3500K-6500K Case of 10
GE Current continues to build out their already top of the line color-select LED T8 tubes. They previously had all the G13 bi-pin and Fa8 single-pin options, but what about R17d HO LED T8 tubes? This version is a 35W 5300-5500 lumen LED T8 with a color-select switch allowing the user to change between 3500K, 4000K, 5000K and 6500K. R17d HO base. Nominally listed at 7' (84") but true length is around 81.91" as is customary of HO tubes. Replaces F84T12HO / F84T8HO lamps. Double-end wiring ballast bypass style. 120-347V universal voltage. Sold by the case of 10.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 35W |
| Fluorescent Equivalent | 100W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 4400-4600 |
| Lumens Per Watt | 126-131 |
| Volts | 120-347V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K/6500K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K/6500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | R17d |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 84" |
| Length (M.O.L.) Inches | 81.91 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 55°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED35BDT8/G7/R17d/8SC/120-347 |
| Manufacturer Order # | 93319024 |
| Premier Part # | LT87FTCCT35WR17D-GE |
Write your content here...