GE 93319022 LED42BDT8/G8/R17d/8SC/120-347 96" Type B SpectraChoice LED T8 42W 3500K-6500K Case/10
- Buy 2 for $328.95 each and save 5%
- Buy 4 for $284.30 each and save 18%
- Premier# LT88FTCCT42WR17D-GE
- GE LED42BDT8/G8/R17d/8SC/120-347 93319022
GE 93319022 LED42BDT8/G8/R17d/8SC/120-347 Color-Select R17d HO Type B 8' LED T8 42W 3500K-6500K Case of 10
GE Current continues to build out their already top of the line color-select LED T8 tubes. They previously had all the G13 bi-pin and Fa8 single-pin options, but what about R17d HO LED T8 tubes? This version is a 42W 5300-5500 lumen LED T8 with a color-select switch allowing the user to change between 3500K, 4000K, 5000K and 6500K. R17d HO base. Nominally listed at 96" but true length is around 93.91". Double-end wiring ballast bypass style. 120-347V universal voltage. Sold by the case of 10.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 42W |
| Fluorescent Equivalent | 96W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 5300-5500 |
| Lumens Per Watt | 126-131 |
| Volts | 120-347V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K/6500K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K/6500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | R17d |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 96" |
| Length (M.O.L.) Inches | 93.91 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 55°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED42BDT8/G8/R17d/8SC/120-347 |
| Manufacturer Order # | 93319022 |
| Premier Part # | LT88FTCCT42WR17D-GE |
Write your content here...