GE 93319020 LED42BDT8/G8/Fa8/8SC/120-347 8' Type B SpectraChoice LED T8 42W 3500K-6500K Case/10
- Buy 2 for $299.95 each and save 9%
- Buy 4 for $277.50 each and save 15%
- Buy 8 for $262.95 each and save 20%
- Buy 20 for $254.95 each and save 22%
- Premier# LT88FTCCT42WFA8-GE
- GE LED42BDT8/G8/Fa8/8SC/120-347 93319020
GE 93319020 LED42BDT8/G8/Fa8/8SC/120-347 Color-Select Type B 8' LED T8 42W 3500K-6500K Case of 10
GE Current continues to build out their already top of the line color-select LED T8 tubes. This version is a 42W 5300-5500 lumen LED T8 with a color-select switch allowing the user to change between 3500K, 4000K, 5000K and 6500K. No more wasting time worrying about what color temp to order when you can get them all! Double-end wiring ballast bypass style. Fa8 single-pin base. 120-347V universal voltage. Sold by the case of 10.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 42W |
| Fluorescent Equivalent | 96W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 5300-5500 |
| Lumens Per Watt | 126-131 |
| Volts | 120-347V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K/6500K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K/6500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | FA8 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 96" |
| Length (M.O.L.) Inches | 96 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 20 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED42BDT8/G8/Fa8/8SC/120-347 |
| Manufacturer Order # | 93319020 |
| Premier Part # | LT88FTCCT42WFA8-GE |
Write your content here...