GE 93314794 LEDT5/LC/G/4/840XL LumenChoice 4' 4000K XL LED T5 Case/20
- Buy 2 for $424.95 each and save 6%
- Buy 4 for $399.95 each and save 11%
- Buy 8 for $375.95 each and save 16%
- Premier# LT540KLCGXL/C-GE
- GE LEDT5/LC/G/4/840XL 93314794
GE 93314794 LEDT5/LC/G/4/840XL 4' Type C 4000K LumenChoice Case/20
GE has a new Type C LED T5 lamp and it leads the market with a 70,000 hour rating and 7 year manufacturer warranty! This new XL version continues the LumenChoice technology that past versions have had, so the power it emits will vary based on the LED driver used. With a selectable GE LED driver, you can change the wattage on this lamp from 18W to 19.5W, 21W, 23W or 25W (anywhere from 2350 lumens to 3250 lumens). Type C LED T5 tubes operate off an external dimming driver. Glass lamp allows for maximized beam spread. Available in 3500K, 4000K and 5000K color temps. Smooth 0-10V low voltage dimming (0-10V dimmer sold separately). Sold by the case of 20.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 8W/9W/12W/15W/16.5W/18W/19.5W/21W/23W/25W |
| Fluorescent Equivalent | 25W-40W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1400-3250 |
| Lumens Per Watt | 136-173 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T5 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 46 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 70,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 20 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LEDT5/LC/G/4/840XL |
| Manufacturer Order # | 93314794 |
| Premier Part # | LT540KLCGXL/C-GE |
Write your content here...