GE LED/LC/ED23.5/7SC/277-480 93314766 50W/65W/80W LED 100W-250W HID ED23.5 EX39 30K/40K/50K 277-480V
- Buy 3 for $175.95 each and save 10%
- Buy 6 for $159.95 each and save 18%
- Buy 15 for $146.95 each and save 25%
- Buy 45 for $136.95 each and save 30%
- Buy 60 for $128.95 each and save 34%
- Premier# LOCCCTPS80WED23/480-GE
- GE 93314766 LED/LC/ED23.5/7SC/277-480
GE LED/LC/ED23.5/7SC/277-480 93314766 ED23.5 LED HID Replacement 3K/4K/5K E26 277-480V
GE Current has you covered with LED HID replacements with their SpectraChoice/LumenChoice line. This version is a power select/color select that allows you to choose between 80W, 65W and 50W and color temps of 3000K, 4000K and 5000K. But the biggest factor is that GE designed these lamps to be the same ED23.5 ANSI size and form factor of their metal halide/high pressure sodium counterparts. Other LED brands provide lamps that are often times too big to fit within the same fixture. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Rated for open or enclosed fixtures. Damp rated. EX39 base, includes E26 medium base adapter. This version operates on 277-480V high voltage. They also have 120-277V options as well.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 50W/65W/80W |
| HID Equivalent | 100W/150W/250W |
| Lumens | 8200/10,500/12,500 |
| Lumens Per Watt | 156-164 |
| Volts | 277-480V |
| CRI | >70 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 (Includes E26 medium adapter) |
| Bulb Shape | ED23 |
| Length (M.O.L.) Inches | 7.8 |
| Diameter (Inches) | 3.7 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 50°C |
| Minimum Starting Temp | -40°C |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED/LC/ED23.5/7SC/277-480 |
| Manufacturer Order # | 93314766 |
| Premier Part # | LOCCCTPS80WED23/480-GE |
Write your content here...