GE LED/LC/ED17/7SC/120-347 93314526 21W/35W/45W LED 50W-100W HID ED17 E26 30K/40K/50K 120-347V
- Buy 3 for $95.55 each and save 5%
- Buy 6 for $91.95 each and save 9%
- Buy 15 for $79.95 each and save 21%
- Buy 45 for $75.75 each and save 25%
- Buy 60 for $68.25 each and save 32%
- Premier# LOCCCTPS45W/340-GE
- GE 93314526 LED/LC/ED17/7SC/120-347
GE LED/LC/ED17/7SC/120-347 93314526 ED17 LED HID Replacement 3K/4K/5K E26 120-347V
There are several Type B (ballast bypass) HID LED replacements, but GE's is unique for a couple of reasons. For one, it is the most efficient out there with lumens per watt ratios of 150+. But the biggest factor is that GE designed these lamps to be the same ANSI size and form factor of their metal halide/high pressure sodium counterparts. Other LED brands provide lamps that are often times too big to fit within the same fixture. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Rated for open or enclosed fixtures. Damp rated. This version is a power select/color select that allows you to choose between 45W, 35W and 21W and color temps of 3000K, 4000K and 5000K. ED17 size and E26 base. GE also now ships E26->E39 and E39->E26 adapters with each lamp. Rated for 120-347V, they also have many 480V LED HID options.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 21W/35W/45W |
| HID Equivalent | 50W/70W/100W |
| Lumens | 3400/5500/7000 |
| Lumens Per Watt | 155 |
| Volts | 120-347V |
| CRI | 70 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 (includes E39 mogul adapter) |
| Bulb Shape | ED17 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.4 |
| Diameter (Inches) | 2.6 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 50°C |
| Minimum Starting Temp | -40°C |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED/LC/ED17/7SC/120-347 |
| Manufacturer Order # | 93314526 |
| Premier Part # | LOCCCTPS45W/340-GE |