GE 93313537 LED15DA19/9SC Dimmable 15W 90CRI SpectraChoice LED A19 2700K-5000K Case/24
- Buy 2 for $183.95 each and save 6%
- Buy 4 for $166.50 each and save 15%
- Premier# LA19CCT15WCQ-GE
- GE 93313537 LED15DA19/9SC Case/24
GE 93313537 LED15DA19/9SC 15W Color Select LED A19 120V Dimmable 90CRI 100W Equiv Case/24
GE Current has an entire line of California Quality/Title 20 Compliant LED screw-in lamps. This includes a line of SpectraChoice A-lamps that come as 100W, 75W, 60W or 40W equivalents. SpectraChoice means the user can change the color temp on the bulb itself between 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K to create an ambiance that matches the space. This lamp is an LED A19 that delivers 1600 lumens on 15W, replacing 100W incandescents with a highly efficient 107 LPW. 120V dimmable and boasts a 90+ CRI for excellent color rendering and Title 20 compliance. Lamp defaults to 2700K color. Sold by the case of 24.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 15W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lumens | 1600 |
| Lumens Per Watt | 107 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.7 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | Omnidirectional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Lamp life may be affected |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | LED15DA19/9SC |
| Manufacturer Order # | 93313537 |
| Premier Part # | LA19CCT15WCQ-GE |
Write your content here...