GE 93313181 LED/6-18/DR/D4L LumenChoice Remote LED 4-Lamp Driver 72W Max Case/10
- Buy 3 for $371.95 each and save 6%
- Buy 6 for $352.95 each and save 11%
- GE 93313181 LED/6-18/DR/D4L - Case/10
GE 93313181 LED/6-18/DR/D4L Selectable LumenChoice Dimming Driver LED 4-lamp 72W
This LumenChoice LED Driver is a selectable model that lets you choose the wattage level on the driver itself. 72W max on 4 lamps. Allows for 0-10V dimming (dimmer not included). 120-347V. 26-34W VDC output voltage. Class 2 output. Sold by the case of 10.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Volts | 120-347V |
| Input Current Max | N/A |
| Input Power Max | 72W |
| Input Frequency | 60Hz |
| Max. Current | N/A |
| Power Factor | >0.9 |
| THD Max | N/A |
| Output Current | 0.53*4 |
| Output Voltage | 26-34V |
| Output Power | N/A |
| Efficiency | >.9% |
| Case Style | N/A |
| Dimmable | 0-10V |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.5 |
| Width (Inches) | 1.7 |
| Height (Inches) | 1.2 |
| Maximum Temp | 104°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED/6-18/DR/D4L |
| Manufacturer Order # | 93313181 |
| Premier Part # | 93313181 |
Write your content here...