GE 93318865 LED8DBR30/9SC Dimmable 8W 90CRI SpectraChoice LED BR30 2700K-5000K Case/24
- Buy 3 for $94.95 each and save 17%
- Premier# LR30CCT8WCQ-GE
- GE 93318865 LED8DBR30/9SC Case/24
GE 93318865 LED8DBR30/9SC 8W LED BR30 120V Dimmable 90CRI 65W Equivalent Case/24
GE Current has an entire line of California Quality/Title 20 Compliant LED screw-in lamps. This includes a line of SpectraChoice reflector lamps that come in an R20, BR30 or BR40 size. SpectraChoice means the user can change the color temp on the bulb itself between 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K to create an ambiance that matches the space. This version is the LED BR30 that is 8W 650 lumens, replacing 65W legacy sources. 120V dimmable and boasts a 90+ CRI for excellent color rendering. Lamp defaults to 3000K color. Sold by the case of 24.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 8W |
| Incandescent Equivalent | 65W |
| Lumens | 650 |
| Lumens Per Watt | 81 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | BR30 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.4 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | Wide |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Lamp life may be affected |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer Part # | LED8DBR30/9SC |
| Manufacturer Order # | 93318865 |
| Premier Part # | LR30CCT8WCQ-GE |
Write your content here...