GE 93305603 LED6DP16W830/35-6PK 6W LED PAR16 3000K 35° Flood Case/24
- Buy 4 for $149.95 each and save 12%
- Buy 12 for $138.95 each and save 19%
- Premier# LP1630KFL6W-GE
- GE 93305603 LED6DP16W830/35-6PK
GE 93305603 LED6DP16W830/35-6PK 6W LED PAR16 3000K 35° Flood
Replace 50W-60W PAR16 lamps with this 6W 550 lumens LED PAR16 from GE Current! 3000K color temp with a 35 degree flood beam spread. 120V dimmable. Rated for 25,000 hours. Damp-rated. Sold by the case 24 (four 6-packs).
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 6W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Halogen Equivalent | 60W |
| Lumens | 550 |
| Lumens Per Watt | 92 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR16 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.0 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 35° |
| CBCP | 1000 |
| Power Factor | >0.9 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Lamp life may be affected |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer Part # | LED6DP16W830/35-6PK |
| Manufacturer Order # | 93305603 |
| Premier Part # | LP1630KFL6W/24PK-GE |
Write your content here...