GE 93300089 LED9G24q-V/8SC-4PK 9W Vertical LED PL SpectraChoice 2700K-4000K G24q Type A 24-Pack
- Buy 3 for $399.95 each and save 7%
- Buy 5 for $379.95 each and save 12%
- Buy 8 for $355.00 each and save 17%
- Buy 10 for $349.95 each and save 19%
- Premier# LPLCCT9WG24VERT/B-GE
- GE 93300089 LED9G24q-V/8SC-4PK 9W LED PL SpectraChoice G24q Uses Electronic Ballast 24-Pack
GE 93300089 LED9G24q-V/8SC-4PK 9W LED PL SpectraChoice G24q Uses Electronic Ballast 24-Pack
GE Current really makes it easy with their new CFL LED replacement lamps! This 4-Pin LED PL runs off existing compatible electronic ballasts, no rewiring needed! Replaces CFL lamps with G24q or GX24q base. SpectraChoice technology on the bulb means you can choose between 2700K, 3000K, 3500K and 4000K on the lamp itself. At 9W 1000-1100 lumens, this lamp can be used to replace 13W, 18W and 26W CFL lamps. Available in vertical or horizontal orientation. Lasts 50,000 hours with a 5 year warranty. Damp rated and suitable for open or enclosed fixtures. Sold by the case of 24 (six 4-packs)..
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 9W |
| CFL Equivalent | 13W-26W |
| Old LED Version | N/A |
| Lamp Type | 4-Pin LED PL |
| Lumens | 1000-1100 |
| Lumens Per Watt | 111-122 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G24q/GX24q |
| Bulb Shape | PL |
| Beam Angle | N/A |
| Orientation | Vertical |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.9 |
| Width (Inches) | 3.1 |
| Height (Inches) | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED9G24q-V/8SC-4PK |
| Manufacturer Order # | 93300089 |
| Premier Part # | LPLCCT9WG24VERT/B-GE |
Write your content here...