GE LED80ED23.5M/730 93125009 80W LED 175W HID Replacement E26 3000K
- Buy 6 for $135.95 each and save 6%
- Buy 24 for $122.95 each and save 15%
- Premier# 93125009
- GE 93125009 LED80ED23.5M/730
GE LED80ED23.5M/730 93125009 80W LED 175W HID Replacement E26 3000K
There are several Type B (ballast bypass) HID LED replacements, but GE's is unique for a couple of reasons. For one, it is the most efficient out there with lumens per watt ratios of 150+. The biggest factor is that GE designed these lamps to be the same size and form factor of their metal halide/high pressure sodium counterparts. Other LED brands provide lamps that are often times too big to fit within the same fixture. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Rated for open or enclosed fixtures. Damp rated. Available in 3000K, 4000K and 5000K. Lower watt options available in E26 base and E39 base. Tether kit and in-line fuse included which provides 6 kV surge protection. Must be ordered in cases of 3.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 80W |
| HID Equivalent | 175W |
| Lumens | 12,000 |
| Lumens Per Watt | 150 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 70 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | ED23 |
| Length (M.O.L.) Inches | 7.7 |
| Diameter (Inches) | 3.6 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 50°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED80ED23.5M/730 |
| Manufacturer Order # | 93125009 |
| Premier Part # | 93125009 |
Write your content here...