GE LED45ED17/835 93116975 45W LED 100W HID Replacement E26 Base 3500K
- Buy 6 for $84.50 each and save 11%
- Buy 24 for $79.50 each and save 16%
- Buy 45 for $73.55 each and save 23%
- Premier# LOC35K45WE26-GE
- GE 93116975 LED45ED17/835
GE LED45ED17/835 93116975 45W LED 100W HID Replacement E26 Base 3500K
There are several Type B (ballast bypass) HID LED replacements, but GE's is unique for a couple of reasons. For one, it is the most efficient out there with lumens per watt ratios of 150+. The biggest factor is that GE designed these lamps to be the same size and form factor of their metal halide/high pressure sodium counterparts. Other LED brands provide lamps that are often times too big to fit within the same fixture. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Rated for open or enclosed fixtures. Damp rated. Available in numerous wattages, replacing anywhere from 50W HID to 1000W HID. Now available in rare color temps like 2450K, 3000K, or 3500K in addition to the more common 4000K or 5000K. Lower watt options available in E26 base and some also in E39 base. Tether kit and in-line fuse included which provides 6 kV surge protection.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 45W |
| HID Equivalent | 100W |
| Lumens | 6000 |
| Lumens Per Watt | 133 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >70 |
| Color Temperature | 3500K |
| Kelvin | 3500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | ED17 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.4 |
| Diameter (Inches) | 2.6 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 50°C |
| Minimum Starting Temp | -40°C |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED45ED17/835 |
| Manufacturer Order # | 93116975 |
| Premier Part # | 93116975 |