***DISCONTINUED GE 92498 LED16DA21827GU24 LED A21 16W 2700K GU24 Base
- ***DISCONTINUED Premier# LA2127K16W/GU24-GE
- GE LED16DA21827GU24 LED A21
***DISCONTINUED GE 92498 LED16DA21827GU24 LED A21 16W 2700K GU24 Base
GE# 92498 is a 16W 2700K LED A21 with a GU24 base. GE's LED A-line general purpose lamps are an excellent LED replacement option whether replacing 40W or 60W bulbs all the way up to 100W. Halogen-like color with kelvin temps from 2400K ultra soft white up to 5000K daylight. Dimmable from 100% down to 10%. 3-year warranty and rated for 25,000 hours. GU24-base LED lamps from GE are not Energy Star rated.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 16W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lumens | 1600 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | GU24 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.43 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | Omnidirectional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED16DA21827GU24 |
| Manufacturer Order # | 92498 |
| Premier Part # | LA2127K16W/GU24-GE |
Write your content here...