***Discontinued*** GE 92120 LED22A50/150/5KB 3-Way LED A21 Lamp 22W 5000K
- Premier# LA2150K22W-GE
- ***Discontinued*** GE 92120 LED22A50/150/5KB LED A21
GE 92120 LED22A50/150/5KB 3-Way LED A21 Lamp 22W 5000K
GE now offers LED A21 lamps that can change wattage with a simple click. GE's 16W LED A21 can replace 30W/70W/100W incandescents while the 22W replaces 50W/100W/150W incandescents. This adds to versatility and being able to be used in any application. Damp rated.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 6W-22W-15W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 50W-100W-150W |
| Lumens | 700/2155/1600 |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.31 |
| Diameter (Inches) | 2.63 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | No |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | GE |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED22A50/150/5KB |
| Manufacturer Order # | 92120 |
| Premier Part # | LA2150K22W-GE |
Write your content here...