GE 73404 LED12DA21/850FE Dimmable LED A21 12W 5000K Enclosed Rated Case/6
- Premier# LA2150K12W/E-GE
- GE LED12DA21/850FE LED A21 Case/6
GE 73404 LED12DA21/850FE Dimmable LED A21 12W 5000K Enclosed Rated Case/6
GE 73404 is an enclosed-rated LED A21 that replaces 75W incandescents. GE's LED A-line general purpose lamps are an excellent LED replacement option whether replacing 40W or 60W bulbs all the way up to 100W. Halogen-like color with kelvin temps from 2400K ultra soft white up to 5000K daylight. Dimmable from 100% down to 10%. 3-year warranty and rated for 25,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 12W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Lumens | 1100 |
| Lumens Per Watt | 91 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.31 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | Omnidirectional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED12DA21/850FE |
| Manufacturer Order # | 73404 |
| Premier Part # | LA2150K12W/E-GE |
Write your content here...